نرم افزار اکسس و برنامه نویسی در آن

اکسس یک نرم افزار تخصصی است، اما افرادی که به مهارت‌های کامپیوتری علاقه دارند و برنامه نویسی بلد نیستند هم می‌توانند با یادگیری اکسس پیشرفته، برنامه نویسی یا به عبارتی برنامه سازی کنند. آموزشگاه آنلاین استارت آباد در این مقاله قصد دارد به توضیح 0 تا 100 برنامه نویسی اکسس بپردازد، با ما همراه باشید…

مهمترین کاربردهای نرم افزار اکسس چیست؟

خیلی از متخصصان کامپیوتر به این علت که نرم ­افزار اکسس را فقط در حد نیاز یاد گرفته‌اند؛ از قابلیت­‌ها و کاربردهای اکسس و حتی امکان برنامه نویسی اکسس اطلاعی ندارند. مهمترین کاربردهای نرم افزار اکسس عبارتند از:

  • ایجاد بانک‌های اطلاعاتی برای ذخیره و بازیابی اطلاعات دسته‌بندی شده و با ارزش
  • طراحی و پیاده‌سازی برنامه‌های ساده کاربردی بانک اطلاعاتی با استفاده از قابلیت فرم سازی اکسس
  • پردازش اطلاعات با استفاده از قابلیت کوئری و ماکرو در اکسس
  • چاپ انواع اطلاعات دسته‌بندی شده با استفاده از قابلیت گزارش‌ساز اکسس
  • طراحی واسطه کاربری ساده در اکسس برای بانک‌های اطلاعاتی که داده آن‌ها در جایی دیگر ذخیره شده است.

تفاوت اکسس و اکسل چیست؟

خیلی از افراد فکر می‌کنند که اکسس شبیه اکسل است و اگر اکسل را بلد باشند نیازی به یادگیری اکسس نخواهند داشت. از آنجا که افراد مسلط به اکسل بیش از افراد مسلط به اکسس هستند، خیلی از اکسل کارها مدعی هستند که هر کاری که در اکسس می­‌توان انجام داد در اکسل هم قابل انجام است. هیچ کدام از این موضوعات قابل تأیید نیستند.

اکسل در جای خود نرم افزاری پرکاربرد و بسیار مفید است و در کارهای زیادی از آن استفاده می‌شود. اما هیچگاه نمی­‌تواند قابلیت‌های اکسس را در ذخیره و بازیابی بانک‌های اطلاعاتی داشته باشد.

کاربرد اکسل

از اکسل بیشتر برای ثبت اطلاعات ساده‌ای که قرار است روی آن محاسبات و پردازش انجام شود، خروجی‌های آماری و نموداری گرفته شود و نهایتا در قالب فایل یا خروجی چاپی ارائه گردد، استفاده می‌شود. زمانی که حجم اطلاعات زیاد و روابط بین اطلاعات چند لایه و پیچیده شود و نیاز به کوئری‌های سطح بالا داشته باشیم واقعا اکسل کاری نمی‌تواند انجام دهد.

از طرفی زمانی که یک فایل اکسل را باز می‌کنید نهایتا یک شیت، صفحه یا جدول اطلاعات که روی آن محاسباتی انجام شده و تعدادی گزارش جدولی و نموداری دارد. اما اگر برنامه نویسی و برنامه سازی در اکسس را بلد باشید وقتی یک فایل اکسس باز می شود مانند این است که یک نرم افزار کاربردی بانک اطلاعاتی باز شده است.

شباهت اکسل و اکسس

هم اکسل و هم اکسس هر دو امکان برنامه نویسی به زبان ویژوال بیسیک دارند که افراد حرفه ای از آن استفاده می کنند. با استفاده از این قابلیت می توانم به جرأت بگویم که هر کاری که روی اطلاعات در اکسل قابل انجام است در اکسس هم می توانید انجام دهید بجز یک مورد و آن هم قابلیت رسم نمودار است. رسم نمودار اکسس واقع ضعیف است.

اما به همه توصیه می‌کنم که قبل از تسلط به اکسل حتما به اکسس مسلط شوید.

چرا اکسس برای افراد عادی نرم افزار سختی است و یاد نمی‌گیرند؟

اکسس یک نرم افزار تخصصی است. هر نرم افزار تخصصی حداقل سه سطح دارد: مقدماتی، پیشرفته، حرفه‌ای.

اکثر افراد اکسس را در سطح مقدماتی بلد هستند،سطح پیشرفته آن کمتر آموزش داده می‌شود. حتی اساتید کامپیوتر به ندرت سطح پیشرفته این نرم افزار را کار کرده‌اند. اکثر افراد با این نرم افزار در دوره های آموزشی مثل ICDL آشنا شده‌اند و در حد ساختن یک جدول، فرم و کوئری ساده با اکسس کار کرده‌اند.

در دوره ICDL استارت آباد به عنوان آخرین مهارت، اکسس مقدماتی آموزش داده شده است. در این دوره تلاش شده کارآموز پس از یادگیری محتوای آموزشی بتواند پروژه‌های ساده بانک اطلاعاتی را انجام دهد. ولی از آنجا که این نرم افزار در بین نرم افزارهای چهارگانه عمومی آفیس، یعنی Word و PowerPoint و Excel و Access از همه تخصصی‌تر است یادگیری آن برای افراد عادی مشکل است. ما در دوره آموزشی مقدماتی Access در استارت آباد تلاش کرده‌ایم با بیانی ساده و کاربردی امکان یادگیری این نرم افزار کاربردی را برای همه افراد فراهم کنیم.

نرم افزار اکسس و برنامه نویسی

اکسس نرم افزاری برای برنامه نویسان است؟

اگر شما اکسس پیشرفته را یاد بگیرید می‌توانید بدون دانش برنامه نویسی در اکسس برنامه بنویسید. در ادامه ویدئویی را مشاهده می کنید که یک نمونه برنامه تولید شده در اکسس را به شما نمایش می‌دهد.

مزیت اکسس برای برنامه نویسی چیست؟

مزیت اصلی برنامه نویسی در اکسس سرعت بالای تولید برنامه، پایین بودن هزینه و عدم نیاز به تخصص حرفه‌ای برنامه نویسی است و هر کسی با شرکت در یک دوره آموزشی پیشرفته اکسس می‌تواند با آن برنامه نویسی کند.

اکسس کد نویسی هم دارد؟

یکی از قابلیت‌های خوب نرم افزار اکسس امکان کد نویسی در آن است. اولین زبان برنامه نویسی تحت ویندوزی که شرکت مایکروسافت به بازار عرضه کرد ویژوال بیسیک بود. نسخه‌های اولیه آفیس هم با این زبان پیاده‌سازی شد.

قطعا قابلیت‌ها و امکانات نرم افزار اکسس برای تولید برنامه‌های حرفه‌ای و سطح بالا محدود است. مایکروسافت در اکسس با استفاده از ماژول‌های کد نویسی به زبان ویژوال بیسیک و ماکرو این امکان را برای برنامه نویس در اکسس ایجاد کرد تا هر قابلیت جدیدی که در برنامه خود نیاز دارد ایجاد کند.

شاید با خود بگوید ما که ویژوال بیسیک بلد نیستیم؟! اصلا نگران نباشید. سطح برنامه نویسی در ماژول‌های اکسس بسیار پایین است و شما در کمتر از یک ماه می‌توانید کد نویسی در اکسس را یاد بگیرید.

یادگیری اکسس به چه کسانی توصیه می‌شود؟

  • در درجه اول همه دانشجویانی که رشته تحصیلی آن‌ها با ذخیره و پردازش اطلاعات سر و کار دارد.
  • همه افرادی که کار اداری انجام می‌دهند و با کامپیوتر کار می‌کنند.

وجود این نرم افزار در دوره ICDL نشان از عمومی بودن آن و ضرورت یادگیری آن برای همه افرادی است که می‌خواهند با کامپیوتر کار کنند.

  • اما دانشجویان رشته کامپیوتر بایستی اکسس را در حد حرفه‌ای یاد بگیرند.

راه‌های کسب درآمد از اکسس:

طراحی بانک اطلاعاتی

اگر برنامه نویسی در اکسس را بلد باشید درآمد خوبی خواهید داشت. اگر یک فرد یا شرکت یک نرم افزار بانک اطلاعاتی ساده برای کسب و کارش نیاز داشته باشد و مشابه آن در بازار نباشد باید به یک برنامه نویس سفارش دهد تا برنامه را بنویسد. نوشتن یک برنامه اختصاصی بانک اطلاعاتی به هر زبانی هم هزینه بالایی دارد هم زمان‌بر است. فرض کنید یک برنامه نویس برنامه‌ای کوچک را  طی یک ماه بنویسد، همان برنامه را در اکسس در سه روز می‌توانید بنویسید. چون سریع برنامه آماده می‌شود هزینه تولید آن کمتر است.

پردازش اطلاعات

کار دیگری که می‌­توانید با اکسس انجام دهید و کسب درآمد کنید پردازش اطلاعات است. خیلی از سازمان‌ها، شرکت‌ها و حتی صنایع اطلاعات خام زیادی دارند که نیاز به پردازش دارند. به عبارت دیگر در داده‌هایی که روی کامپیوترها ذخیره می‌شود اطلاعات پنهانی وجود دارد که با پردازش اطلاعات قابل استخراج است.

مثال: امسال بیش از 5000 نفر در دوره ICDL استارت آباد شرکت کردند. هر کاربر به صورت مستقل روی سایت استارت آباد در حال گذراندن دوره است و گزارش عملکرد او روی سایت ذخیره می‌شود. سایت به ما گزارش می‌دهد که هر کاربر در چه مرحله‌ای قرار دارد. حال ما به گزارشی نیاز داریم که به ما نشان دهد در هر مرحله از دوره چه تعداد از شرکت کنندگان قرار دارند، میزان پیشرفت و قبولی در هر مهارت چقدر بوده است؟ و … همه این گزارش‌ها با پردازش گزارش عملکرد کاربران در اکسس قابل استخراج است.

کمتر کسی می‌تواند از اکسس به خوبی برای پردازش اطلاعات با حجم بالا استفاده کند. اگر به دو نرم افزار اکسس و اکسل به خوبی مسلط باشید می‌توانید پروژه‌های خوبی در حوزه پردازش اطلاعات انجام دهید.

تجربه شخصی مدرس

من اوایل کار فقط برنامه‌های Single یا تک کاربره در اکسس می­‌نوشتم، اما وقتی کمی شبکه یاد گرفتم توانستم برنامه‌هایی را در اکسس بنویسم که به صورت همزمان و از طریق اینترنت در چند شهر استفاده می‌شود. هزینه تولید این برنامه آنقدر کم بود که برای مشتری انگار مجانی در آمده بود و کلی هم راضی بودند. اگر برنامه نویسی در اکسس را یاد بگیرید می‌توانید به درآمد خوبی برسید.

چطور اکسس را خوب یاد بگیریم؟

روی سایت استارت آباد دوره آموزش مقدماتی و پیشرفته اکسس و اکسل ارائه شده است. برای مشاهده این دوره‌ها روی اسم آن‌ها کلیک کنید.

به دوستانی که علاقمند به برنامه نویسی در اکسس هستند دوره اکسس پیشرفته استارت آباد را توصیه می‌کنیم.

این دوره آموزشی فقط آموزش نیست، بلکه انتقال تجربیات 20 ساله مدرس در حوزه برنامه نویسی در اکسس است. همه این مطالب کاربردی در قالب مثال‌های واقعی بیان شده است.

دوران خانه نشینی کرونا این فرصت را ایجاد کرد تا این دوره کاربردی و پشرفته را برای علاقمندان به نرم افزار اکسس و برنامه نویسی در اکسس ارائه کنیم.

تلاش خواهیم کرد در مقالات بعدی با تشریح کاربردهای اکسس، شما را بیشتر با برنامه نویسی در اکسس آشنا کنیم.