صفحه آرایی کتاب در ورد

پرطرفدارترین نرم افزار در زمینه صفحه آرایی کتاب، برای کاربران ایرانی، برنامه Word است. اگرچه این برنامه در سال های گذشته بسیار خسته کننده بود، اما هم اکنون نه تنها از لحاظ گرافیکی بسیار جذاب شده، بلکه از لحاظ کاربردی نیز تغییرات شایان ذکری داشته است. چنانکه با یادگیری صفحه آرایی، به راحتی می توانید تغییرات اندکی را روی عکس های خود اعمال کنید. همچنین می توانید حالت سه بعدی خاصی به نوشته ها و مطالب خود دهید. این موضوع در صفحه آرایی گزارشات جهت اشتراک گذاری، بسیار کاربرد دارد. در ادامه به مباحث مربوط به صفحه آرایی کتاب در ورد می پردازیم.

می‎ توان گفت این تغییرات شگرف، خود نیازمند آموزش و یادگیری صفحه آرایی پیشرفته است و برای هر یک از آن ها باید دوره ای خاص را گذراند. در این مقاله برای آشنایی بیشتر با صفحه آرایی کتاب در ورد به سؤالات زیر پاسخ می دهیم:

 • برای صفحه آرایی کتاب در Word با چه مشکلاتی روبرو هستیم؟
 • چگونه مشکلات کار با ورد را برطرف کنیم؟
 • صفحه آرایی کتاب در ورد با دیگر برنامه های ایرانی صفحه آرایی کتاب چه تفاوت هایی دارد؟
 • صفحه آرایی کتاب در ورد چه مراحلی دارد؟
 • اصول پایه برای صفحه آرایی کتاب در ورد چیست؟

مشکلات کار با ورد در صفحه آرایی کتاب

افرادی که در زمینه صفحه آرایی کتاب با Word کار می کنند با یک سری مشکل روبرو هستند. این افراد پس از کسب تجربه و کار فراوان در این برنامه می توانند به راحتی از سد آنها عبور کنند.

مهمترین مشکلاتی که می‎ توان در کاربری Word جهت صفحه آرایی کتاب بیان کرد به شرح زیر است :

 • این برنامه صرفا جهت صفحه آرایی کتب و مطالب لاتین طراحی شده
 • ترکیب اعداد فارسی و انگیسی
 • پاورقی
 • شعر و تنظیم بیت های شعر در فارسی
 • تنظیم تیترها
 • تنظیم فصل های کتاب
 • قطع و اندازه ی صفحات در صفحه آرایی کتب فارسی
 • صفحه آرایی کتب علمی که دارای فرمول با اعداد فارسی می باشد و ….

چگونه مشکلات کار با ورد را برطرف کنیم؟

با این حال صفحه آرایی کتاب در ورد را فرا بگیریم یا نه؟ پاسخ این است که اصلا نگران نباشید. در صورتی که با آموزش ورد پیشرفته، به تمامی امکانات این نرم افزار تسلط داشته باشید، متوجه می شوید که کاربری نرم افزار ورد برای صفحه آرایی کتاب، بسیار آسان و لذت بخش است و به راحتی می توان اکثر مشکلات آن را با ترفندهایی ساده برطرف کرد. بنابر این کسب تجربه ی کافی در صفحه آرایی کتاب و آموزش ورد پیشرفته است که حرف اول را می زند.

تفاوت صفحه آرایی ورد با سایر برنامه های ایرانی

مهمترین تفاوتی که Word با برنامه های فارسی دارد، اصالت و حالت گرافیکی آن است. چرا که در سال های اخیر شرکت های تولیدکننده نرم افزارهای ایرانی بسیار سعی کرده‎ اند تا با کپی برداری از نرم افزار Word بسیاری از کاستی‎ های خود را برطرف کنند. به گونه ‎ایی که شما برای نصب آن ها ابتدا باید نسخه خاصی از نرم افزار Word را نصب کرده و سپس مکمل فارسی آن را نیز بر روی این نرم افزار قرار دهید تا برنامه ی ایرانی با اسمی ایرانی بر روی نرم افزار ورد نصب شود.

صفحه آرایی کتاب در ورد چه مراحلی دارد؟

صفحه آرایی کتاب در ورد دو مرحله اصلی دارد:

اولین مرحله

اوین مرحله ای که به نظر می رسد برای صفحه آرایی کتاب در ورد بیان کرد، یادگیری و تسلط کافی به این برنامه است. شخصی که صفحه آرایی را به عنوان یک شغل در نظر گرفته، تا زمانی که اطلاع کافی از تمامی امکانات و ترفندهای این برنامه نداشته باشد نمی تواند به آن خواسته ی اصلی خود که صفحه آرایی است دست یابد.

دومین مرحله

صفحه آرا باید تا حد امکان، با اصول مورد نیاز برای چاپ و چاپخانه آشنا باشد. اصولی همچون انواع قطع، برش، تعداد صفحات استاندارد و چینش هایی که در ایران مرسوم است. لذا پیشنهاد می شود شخصی که صفحه آرایی می کند، زمینه خاصی را برای صفحه آرایی انتخاب کند. مثلا برای صفحه آرایی پایان نامه های تحصیلی بهتر است پس از یادگیری اصول آن، فقط در این زمینه فعالیت کند.

در پایان پس از تسلط به تمامی اصول باید، فصل یا Section ها را تعیین کرده و به تیتربندی صفحات و فصل ها از تیتر اصلی به فرعی اقدام کند.

اصول پایه برای کار در Word چیست؟

اولین و اساسی ترین اصلی که در این مورد باید بیان کرد، آشنایی کامل به تنظیمات صفحه، زوج و فرد بودن صفحات و آشنایی با انواع قطع ها و برش های چاپی کتاب، مرسوم در ایران است.

همانطور که در اکثر سایت ها یا برنامه های آموزشی مربوط به برنامه ی ورد دیده اید، اولین آموزشی که برای اولین بار در آموزش ورد پیشرفته و یا مقدماتی با آن مواجه می شوید، آموزش تنظیمات صفحه یا Page Setup است. چرا که قبل از شروع به کار، باید محدوده ی کاری خود را نسبت به موضوع مورد تایپ و صفحه آرایی خود تعیین کنید، تا قبل از اتمام کار بتوانید پیش بینی های کافی جهت چینش را داشته باشید.

در آخر با صفحه بندی کتاب

اکثر دوستانی که ورد پیشرفته و صفحه آرایی کتاب را فرا می گیرند، بر این باورند که با این توانایی هر کاری، حتی صفحه آرایی مجلات را می توانند انجام دهند. اما باید بدانند که صفحه آرایی مجله بر خلاف صفحه بندی کتاب، مقوله ایی جدا و نیازمند نرم افزاری دیگر است. با آموزش ورد پیشرفته، اولین فضایی که با آن آشنا می شوید و مقابل شما قرار می گیرد، دنیای تایپ است و می توان گفت تایپ و صفحه بندی کتب، در حال حاضر یکی از بهترین شغل های خانگی، بدون استخدام و مراجعه به خارج از منزل است. بنابر این چنین باید گفت که حتی برای مجلات نیز، نه برای صفحه آرایی، بلکه برای تایپ آنها می توان از این نرم افزار استفاده کرد و بهره برد.