آموزش جامع تولید محتوا

امروزه بیشتر افرادی که با رسانه سر و کار دارند به نوعی تولیدمحتوا می­ کنند. برخلاف تصور بعضی افراد، محتوا فقط متن نیست. محتوا شامل متن، تصویر، ویدئو، صوت و در کل هر نوعی از اطلاعات است. اطلاعاتی که در یک قالب و فرمت مشخص و با یک هدف خاص در کانال­ های مختلف به مخاطب ارائه می­ شود. آموزشگاه آنلاین استارت آباد در این مقاله مراحل و نکات تولید محتوا را آموزش می دهد.

چرا یادگیری تولید محتوا مهم است؟

در عصر ارتباطات نمی­ توان با کپی کردن محتوای آماده و تغییر جزئیات آن به تولید محتوا پرداخت. بنابراین لازم است افرادی که قصد تولید محتوا دارند مهارت کافی در این زمینه داشته باشند تا محتوای آن­ها دیده و استفاده شود. در واقع برد با افرادی است که خالق محتوای جدید و خلاقانه باشند.

 منحصر به فرد باشید

خالق محتوا ایده پردازی، ایجاد و انتشار محتوا را بر عهده دارد. در واقع یک تولیدکننده محتوا خالق اثری جدید است نه یک محتوای تکراری؛ محتوای شما باید هدف، سناریو و سبک مخصوص خودش را داشته باشد نه اینکه یک نسخه کپی شده از کار دیگران باشد.

تولید محتوا و درآمدزایی

در عصر ارتباطات هر نوع فعالیتی که منجر به تولید یک محتوای جالب و جدید باشد می ­تواند درآمدزا باشد. بعنوان مثال شما می­ توانید با تولیدمحتوای مستمر و مفید و ارائه آن در وبسایت خود، حجم زیادی از مخاطب را جذب کنید. بازاریابی محتوا بعنوان یکی از موثرترین روش­ های بازاریابی شناخته می­ شود. شما می­ توانید در زمینه تولید، مهارت­ هایی نظیر ضبط و تدوین، جستجوی کلمات کلیدی، سناریو نویسی و… را کسب کنید و با تولیدکنندگان محتوا همکاری کنید.

همچنین می ­توانید به عنوان یک کارشناس یا مدیر تولید محتوا فعالیت کنید. یک کارشناس تولید محتوا باید مهارت ­های زیر را به خوبی یاد بگیرد: نویسندگی، جستجوی کلمات کلیدی، آشنایی با سئو، تحلیل وب، زبان انگلیسی، آفیس(word, Excel, powerpoint ,…)، نرم افزار مدیریت محتوا (CMS‌)، مهارت­ های گرافیکی، بازاریابی و ویراستاری و ….. .

ویژگی­ های یک محتوای خوب

یک محتوای خوب باید ویژگی های شاخصی داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم:

هدف مشخص

یک محتوای خوب باید هدف مشخصی داشته باشد. اگر محتوا هدف مشخصی نداشته باشد باعث سردرگمی مخاطب می­ شود. مخاطب باید بتواند بعد از مطالعه یا مشاهده محتوای شما از آنچه دیده، خوانده یا شنیده است نتیجه­ گیری کند.

رفع نیاز مخاطب

قبل از شروع تولید محتوا لازم است مخاطب و نیاز او را شناسایی کرده و در پاسخ به نیاز او محتوا تولید کنید. ممکن است مخاطب بعد از مشاهده محتوای شما هنوز پاسخ سوال خود را نگرفته باشد. این یعنی شما در انتخاب تیتر و کلمات کلیدی، عنوان و سناریو، شناخت مخاطب و نیاز او اشتباه کرده ­اید.

جدید و به روز بودن

با توجه به رشد اطلاعات، در هر زمینه­ ای فعالیت می­ کنید باید اطلاعات و محتوای خود را به روز نگه دارید. شما باید هرازگاهی مقالات و دوره­ های آموزشی خود را بروزرسانی کنید. گاهی لازم است در تولیدات جدید خود به مسائل و نیازهای روز پاسخ دهید.

کیفیت بالا

فضای تولید و عرضه محتوا به شدت رقابتی است. محتوایی برنده است که علاوه بر اطلاعات روزآمد و غنی از کیفیت بالایی برخوردار باشد. این کیفیت مستقیما به سناریو و ابزارهای مورد استفاده شما مربوط می­ شود.

تسلط کافی بر موضوع

مخاطب باهوش است. با مقایسه محتوای شما با محتوای رقبا خیلی سریع متوجه می­ شود که شما از محتوای کپی­ شده استفاده کرده­ اید یا محتوایی جدید خلق کرده ­اید. مخاطب متوجه خواهد شد مهارت یا دانش لازم را نداشته ­اید یا برای این محتوا وقت و انرژی کافی نگذاشته­ اید. بنابراین برای تولید محتوا در زمینه مورد نظر یا باید تسلط کافی در آن زمینه داشته باشید یا تسلط لازم را به دست آورید. تسلط شما بر موضوع در محتوای آموزشی اهمیت دوچندان دارد.

انواع دسته بندی تولید محتوا

تولید محتوا می تواند در قالب های متنوعی ارائه گردد. نوع بیان و محتوا می تواند در جذب مخاطبان بسیار موثر و نقش آفرین باشد.

از نظر ابزار و قالب ارائه

تولید محتوای سنتی: نوعی از تولیدمحتوا که قالب ارائه آن نیز فیزیکی و غیرالکترونیکی است، مثل کتاب چاپی.

تولیدمحتوای الکترونیکی: هر نوع تولیدمحتوا که ابزار تولید و انتشار آن الکترونیکی باشد مثل پادکست یا کتاب الکترونیکی. امروزه فعالیت اکثر تولیدکنندگان محتوا از نوع تولیدمحتوای الکترونیکی است.

از نظر محتوا

تولید محتوای آموزشی: به نوعی از تولید محتوا گفته می­ شود که در آن هدف محتوا، آموزشی است. ممکن است این محتوا شامل آموزش مستقیم یا غیرمستقیم باشد. بنابر این تولید محتوای آموزشی باید در نهایت به آموزش منجر شود. عمده تولیدات مراکز علمی و آموزشی از این دسته­ اند.

تولید محتوای سرگرمی: مجموعه فعالیت­ هایی را شامل می­ شود که جهت سرگرمی یا اوقات فراغت تهیه شده اند و معمولا جنبه طنز دارند. بازی­ های رایانه­ ای، کلیپ­ های فان، کانال­ های جوک و … جزو این دسته ­اند.

تولید محتوای خبری: فعالیت­ هایی را شامل می­ شود که محصول نهایی آن اخبار است. رسانه­ های خبری، بولتن­ ها و خبرنامه­ سایت­ های مختلف در دسته تولیدات محتوای خبری قرار می­گیرند.

انواع محتوا

 1. فیزیکی
 • چاپی(کتاب، بروشور، مجله و…)
 • غیرچاپی(CD، DVD، فلش و …)
 1. غیرفیزیکی یا الکترونیکی
  • کتاب الکترونیک
  • مقاله
  • اینفوگرافی
  • ویدئو
  • پادکست
  • موشن گرافی
  • رپورتاژ
  • اسلاید
  • و …

انواع قالب­ ها

 • متنی(مقاله، وبلاگ)
 • صوتی(پادکست، کتاب صوتی)
 • تصویری(اینفوگرافی، کاریکاتور)
 • ویدئویی(موشن گرافی، ولاگ)
 • ترکیب موارد بالا

آموزش مراحل تولید محتوا

مراحل مخاطب شناسی، نیازسنجی، تحقیق و جمع ­آوری اطلاعات، سازماندهی مطالب، تهیه طرح اولیه یا سناریوی قوی، تعیین هدف محتوا و انتخاب عنوان مناسب در تولید انواع محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدیویی یکسان است.

برای تولید هر نوع محتوا لازم است ابتدا محل انتشار آن را مشخص کنید. سپس درباره نحوه بازیابی محتوا در آن تحقیق کنید. مثلا الگوریتم­ های گوگل و شبکه ­های اجتماعی با هم تفاوت دارند و برای هر کدام باید محتوای قابل بازیابی در همان پلتفرم را تولید کنید. بنابراین باید بدانید محتوای خود را چگونه آماده و عرضه کنید که بیشترین بازدید و بازخورد را داشته باشد.

تولید محتوای متنی

در این بخش به نکات مهم در تولید محتوای متنی خواهیم پرداخت:

 1. کلمات کلیدی:

 این کلمات را به خوبی شناسایی کنید. بعد از انتخاب عنوان مناسب سعی کنید تعداد کلمات را در نوشته خود رعایت کنید. مثلا برای سایت حداقل 800 کلمه و برای وبلاگ حداقل 300 کلمه باید در محتوای خود استفاده کنید.

 1. مقدمه:

 باید مقدمه خوبی برای متن خود بنویسید. شروع نوشته باید جذاب و گیرا باشد تا مخاطب به مطالعه ادامه متن ترغیب شود.

 1. موضوع و طرح:

سعی کنید به هیچ عنوان از موضوع اصلی خارج نشوید. برای رعایت بهتر این نکته بهتر است یک قالب و طرح اولیه برای متن خود مشخص کنید. بعنوان مثال ابتدا تیتر اصلی و سپس تیترهای فرعی را مشخص کنید بعد متن مرتبط با هر تیتر را آماده کنید.

 1. کپی و تکرار ممنوع:

 به هیچ عنوان از مطالب کپی­ شده استفاده نکنید. مخاطب به دنبال مطالب جدید و غیرتکراری است. کپی­ کاری باعث می­ شود اعتماد مخاطب را از دست بدهید. همچنین امتیاز منفی موتورهای جستجو را به دنبال دارد.

 1. صفحه ­آرایی:

در محتوای متنی حتما از تکنیک صفحه ­آرایی استفاده کنید. این امر باعث می­ شود که مخاطب ارتباط بهتری با محتوای شما برقرار کند.

 1. انسجام متن:

انسجام متن به درک بهتر محتوا کمک می­ کند، پس این نکته را فراموش نکنید. بهتر است نوشته خود را چند بار مرور کنید. اگر متنی بنویسید، آن را کنار بگذارید و بعد از چند ساعت یا چند روز آن را مرور و ویرایش کنید حتما خروجی بهتری خواهید داشت.

 1. سخن آخر:

یک نتیجه­ گیری عالی اثر محتوای شما را دوچندان می­کند، پس سعی کنید از متن خود نتیجه ­گیری مناسبی در اختیار مخاطب قرار دهید.

تولید محتوای تصویری

برای تولید محتوای تصویری باید دقت کنید که تصاویر خلاقانه، باکیفیت و رسا باشند. هرچه گویایی یک تصویر بیشتر باشد تاثیر آن بر مخاطب بیشتر خواهد بود.

تناسب عناصر بصری در این نوع محتوا باید به خوبی رعایت شود. ترکیب­ بندی رنگ­ ها، اندازه متن­ ها یا آیکون­ ها، نحوه قرارگیری اجزای تصویر نسبت به هم و مواردی از این دست در جلب توجه بیننده تاثیر به­ سزایی دارد. بهتر است برای تولید محتوای تصویری مثل عکس ­نوشته، اینفوگرافی، اسلاید و … با ترکیب رنگ­ ها و کاربرد اشکال هندسی آشنایی داشته باشید.

تولید محتوای صوتی

نکته حائز اهمیت در محتوای صوتی، صدا و فن بیان گوینده یا گویندگان است. چون مخاطب تصویر یا متنی از درونمایه محتوا ندارد پس باید قدرت بیان و کیفیت صدای گوینده و سناریوی محتوا آنقدر قوی باشد که مخاطب صرفا با شندین صدا درک مطلب خوبی از این محتوا داشته باشد.

اگر قصد تولید محتوای حرفه ­ای در این زمینه را دارید باید فضای شما آکوستیک باشد. یعنی هیچ صدای مزاحمی از جمله نویز یا برگشت صدا در محتوا نباشد. هرچه فضا کوچکتر باشد بهتر است.

تولید محتوای ویدئویی

بهترین و اثرگذارترین نوع محتوا، محتوای ویدئویی است. امروزه در شبکه­ های اجتماعی توجه ویژه ­ای به محتوای ویدئویی می­ شود. همچنین بهترین ابزار انتقال پیام به مخاطب امروزی ویدئو است. محتوای ویدئویی بخشی از تولید محتوای الکترونیکی است.

علاوه بر نکاتی که در تولید انواع دیگر محتوا ذکر شد، کیفیت بالا و حجم پایین ویدئو مورد توجه بسیاری از مخاطبان این نوع محتواست. علاوه بر این، حجم زیاد ویدئوها فضای هاست سایت شما را اشغال می­کند. این موضوع در طولانی مدت ممکن است مشکلاتی برای سایت شما ایجاد کند.

در محتوای ویدیویی که شخص در آن حضور دارد، نحوه بیان، اجرا و ارتباط فرد با دوربین نیز از ملاک­ های مهم اثرگذاری است.

استارت آباد با رعایت تمامی نکات گفته شده، به شما مهارت های مختلف را  درقالب فیلم های آموزشی ارائه می دهد.

 انواع تولید محتوای ویدئویی

 1. تولید محتوای آموزشی

 • با حضور مدرس
 • با صفحه نمایش
 1. تولید محتوای سرگرمی

 2. تولید محتوای خبری

 ابزارهای لازم برای تولید محتوای ویدئویی

در ادامه به برخی ابزارهای ضروری تر اشاره خواهیم کرد:

پرده سبز یا کروماکی

اگر قصد دارید در یک فضای معمولی به ضبط محتوای ویدئویی بپردازید و پس زمینه خود را تغییر دهید باید یک پرده سبز در ابعاد مورد نظر خود تهیه کنید. البته نیازی به هزینه بالا در این زمینه نیست شما می­ توانید در ابتدای کار از چند مقوا یا پارچه سبز (با رنگ مناسب) استفاده کنید.

نکته: چرا پرده سبز؟

برای حذف بک گراند لازم است بین آنچه می­ خواهیم نگه داریم و آنچه می ­خواهیم حذف کنیم تفاوت رنگی زیادی وجود داشته باشد. به همین علت از پرده سبز استفاده می­ شود. در این حالت نباید نقطه اشتراکی میان رنگ پرده و رنگ پوست انسان وجود داشته باشد. بنابراین نباید از رنگ‌هایی مانند زرد یا قرمز استفاده کرد چون کامپیوتر نمی‌تواند به درستی تفاوت رنگ­ های نزدیک به هم را تشخیص دهد و خروجی ویدئو دچار مشکل می‌شود.

اگر می­ خواهید ویدئوی خود را در فضای استودیو یا فضای باز مورد تایید ضبط کنید و پس زمینه واقعی را استفاده کنید، نیازی نیست پرده سبز تهیه کنید.

دوربین یا گوشی مناسب و پایه

گوشی­ های جدید دوربین ­های باکیفیت و تقریبا مناسبی دارند، برای ضبط تصویر خود می­ توانید از یک گوشی با دوربین خوب یا یک دوربین فیلمبرداری معمولی استفاده کنید. این گوشی یا دوربین باید در طول ضبط محتوای آموزشی ثابت باشد. پس برای نگهداری آن به یک پایه دوربین نیاز دارید.

میکروفن

اکثر گوشی­ های موبایل و لپتاپ­ ها میکروفن­ های مناسبی برای ضبط صدا دارند اما اگر می خواهید حرفه ­ای کار کنید و قصد فروش محتوای خود را دارید حتما یک میکروفن مرغوب تهیه کنید.

پیشنهاد ما برای شروع کار میکروفن بویا است.

سعی کنید علاوه بر میکروفن از یک رکوردر هم استفاده کنید که اگر قطع و وصلی میکروفن باعث اختلال در ضبط صوت شما شد، یک صوت جایگزین در اختیار داشته باشید.

نرم افزار ضبط صفحه نمایش

چنانچه قصد دارید محتوای آموزشی تولید کنید که صفحه نمایش در آن نقش مهمی دارد، مثل آموزش کار با پاورپوینت، لازم است یک نرم ­افزار ضبط صفحه نمایش تهیه کنید.

برای گوشی اپلیکیشن ایکس ­رکوردر و برای ویندوز نرم افزار کمتازیا را پیشنهاد می­ کنیم.

ملزومات نورپردازی

معمولا آنچه با چشم معمولی دیده می­ شود با آنچه در ویدئو دیده می­ شود تفاوت دارد. برای اینکه محتوای ویدیو را به واقعیت نزدیک کنید و شخص بهتر دیده شود باید نور محیط را پردازش کنید. می­ توانید از سافت باکس، فون و رفلاکتور استفاده کنید. همچنین استفاده از نور RGB برای ایجاد جلوه­ های نور رنگی می­ تواند موثر باشد.

نرم ­افزار تدوین

بعد از ضبط صدا و تصویر باید این دو را با هم سینک کنیم و تپق­ ها، ایرادات و سکوت­ های طولانی را از محتوا حذف کنیم. همچنین اگر لازم است، جلوه­ های ویژه یا زیرنویس به آن اضافه کنیم. برای این کار به یک نرم افزار تدوین نیاز داریم.

برای گوشی اپلیکیشن­ های کاین مستر و اینشات و برای ویندوز نرم ­افزار کمتازیا را پیشنهاد می ­کنیم.

نرم­ افزار کاهش حجم ویدئو

بعد از ضبط و تدوین ویدیو، نوبت ارائه آن است. معمولا ویدیوهای تولید شده حجم بالایی دارند. برای راحتی آپلود و دانلود ویدیوها بهتر است در عین حفظ کیفیت، حجم ویدیو را کاهش دهید.

برای گوشی اپلیکیشن ویدیو کمپرسور و برای ویندوز سیمپل ویدیو کمپرسور گزینه­ های مناسبی هستند.

 محتوای محکوم به شکست

لازم است یادآوری کنم هر نوع تولید محتوا بدون هدف، برنامه ­ریزی و مهارت تولیدکننده محتوا محکوم به شکست است. اگر اهداف شما از تولید محتوا تجاری است این نکات را در نظر گرفته و در افزایش مهارت­ های نرم و سخت خود بکوشید چرا که امروزه یکی از پردرآمدترین مشاغل دنیا، شغل تولید محتواست تا جایی که می ­توان گفت محتوا بیشترین تاثیر را در بازاریابی و تبلیغات و رشد کسب و کارها دارد.

نکته در گوشی درباره آموزش تولید محتوا

بهتر است اگر قصد تولید محتوا دارید، سریعتر دوره مناسبی در زمینه آموزش تولید محتوا تهیه کنید و آموزش ببینید. تولید محتوا یک امر تمرینی و تجربی است. هرچه بیشتر کار کنید خروجی کار شما بهتر می شود. این دوره ها می توانند شامل آموزش تولید محتوای الکترونیکی، آموزشی و غیره باشد. اگر قصد دارید آموزش تولید محتوا را به قصد درآمد و اشتغال تهیه کنید مطمئن باشید خیلی زود به نتیجه مطلوب خواهید رسید و هزینه آن به سرعت باز می گردد.