هوش مصنوعی و آموزش کاربردی آن

495,000 تومان
محل قرارگیری تصویر مدرس
[videm-player course="8b7df6a3-e44d-11ee-996d-caedce0a5a40" media="2e50a6f5-ea9b-11ee-996d-caedce0a5a40"]

هوش مصنوعی چیست؟ تعریف و آموزش کاربردی آن

هوش‌مصنوعی معجزه‌ی سال‌های اخیر نیست. اجازه بدهید کمی به عقب برگردیم. مثلاً سال‌هایی را در نظر بگیرید که پیش‌بینی‌های هواشناسی اغلب اشتباه از کار درمی‌آمد. یا زمانی که برای ترجمه‌ی متون به سراغ کتاب‌های دیکشنری یا حتی نرم‌افزار‌های کمکی مثل babylon می‌رفتیم.دراین زمان نه چندان دور، نرم‌افزار‌ها، سایت‌ها و اپلیکیشن‌های بسیاری طراحی شد که به اتوماسیون و خودکارسازی فرآیند‌ها کمک می‌کردند.اما در سال‌های اخیر شاهد تفاوت‌های اساسی در این حوزه‌ها بوده‌ایم. به عنوان مثال حتماً متوجه شدید که چند سال است که هواشناسی وضعیت آب و هوا را درست پیش‌بینی می‌کند. گوگل بهترین نتایج سرچ را کاملاً هوشمندانه به شما نشان می‌دهد؛ دستیار صوتی ویندوز به کمک ناشنوایان آمده است. سایت یا اپلیکیشن گوگل ترنسلیت ترجمه‌های بسیار دقیق‌تری را ارائه می‌دهد. حتی ممکن است بسیاری از اوقات از پیشنهادات هوشمندانه اکسپلور اینستاگرام شگفت‌زده شده باشید.باید بگویم که تمام این پیشرفت‌ها را مدیون حضور هوش‌مصنوعی AI (Artifical intelligence) هستیم. درواقع AI نوعی از برنامه‌نویسی است که قادر به تفکر و استدلال است.پیش‌بینی آب و هوایی که در سال‌های پیش براساس وضعیت آب و هوای سال‌های قبل حدس‌زده می‌شد، اکنون با کمک هوشمصنوعی و قدرت استدلال و داده‌های آب وهوایی موجود، با درصد احتمال بالا، به درستی پیش‌بینی می‌شود.یا نرم‌افزار‌های ترجمه‌ی متون که دیگر به ترجمه‌ی کلمه به کلمه اکتفا نمی‌کنند وهر جمله را با درک کلی متن و جمله‌های قبل و بعد، ترجمه می‌کنند. این‌ها نمونه‌هایی از استفاده هوش‌مصنوعی در فناوری است که سالهاست در زندگی ما وجود دارد اما متوجه آن‌ها نبوده‌ایم.شاید بیشترین چیزی که این روز‌ها همه را حیرت‌زده کرده، قدرت درک مفاهیم، شنیدن، دیدن، احساس و حتی استدلال کردن سیستم‌های هوش‌مصنوعی است.

کاربرد‌های هوش مصنوعی

هوش‌مصنوعی یاهمان AI کار‌هایی را ممکن کرد که شاید آرزوی انجام آن‌ها را در ذهن داشتیم.اگر سری به گوگل بزنید فیلم‌هایی از اتومبیل‌های بدون سرنشین و یا ربات‌هایی خواهید دید که قادر به انجام کار‌هایی شبیه به انسان هستند.از شگفتی‌های AI، شکست قهرمان شطرنج جهان در برابر دیپ بلو(ابر کامپیوتر شطرنج باز ساخته شرکت IBM) بود. ربات ساخته‌ی دانشگاه MIT که می‌توانست احساسات انسان را درک کند و آن‌ها را به نمایش بگذارد، یکی دیگر از این شگفتی‌هاست. این فناوری زمانی همه را متحیرکرد که محققان سازنده‌ی دو ربات هوش‌مصنوعی، از درک مکالمه‌ی ربات‌های ساخته‌ی خود عاجز ماندند. در حالی که آن دو هنوز مشغول صحبت کردن بودند.اکنون هوش‌مصنوعی در تمام عرصه‌های زندگی ما از فناوری و صنعت گرفته تا پزشکی و اینترنت‌اشیا (IOT) وارد شده وحتی کسب و کار‌های سنتی را هم تحت تأثیر قرا داده است.

مشاغل هوش مصنوعی

ظهور هوش‌مصنوعی قطعاً تغییرات عمده‌ای را در کسب و کار‌ها به جود می‌آورد و حتی ممکن است این تفکر ایجاد شود که تعدادی از افراد کسب و کار خود را از دست می‌دهند.اما واقعیت اینست که نه تنها افراد شغل خود را از دست نمی‌دهند بلکه ظهور این فناوری می‌تواند به توسعه بسیاری از شغل‌ها و مدرن‌سازی آن‌ها کمک کند؛ حتی مشاغل جدیدی ایجاد کند و کمبود مشاغلی که احیانا دستخوش تغییرات شده‌اند را جبران کند.ویژگی‌هایی این دورهامروزه سؤالاتی  ذهن عموم را مشغول کرده که در این دوره آموزشی به آن‌ها پاسخ می‌دهیم. مثلاً اینکه دقیقاً منظور از هوش‌مصنوعی چیست؟ هوش‌مصنوعی قادر به پاسخگویی چه سؤال‌هایی است و توان انجام چه کار‌هایی را دارد یا در مقابل توان پاسخگویی به چه سؤالاتی را ندارد؟ آیا قرار است تمام مسائل حل نشدنی حل شود؟آینده این فناوری به چه سمت و سویی می‌رود و شاید عجیب‌تر از همه اینکه آیا هوش‌مصنوعی دنیایی آرامتر را رقم خواهد زد یا ترسناک‌تر؟تمام ویژگی‌هایی که به عنوان اهمیت هوش مصنوعی در بالا ذکر شد و سؤالات مطرح شده، ما را ترغیب می‌کند که یک دانش حتی اندک در حوزه هوش مصنوعی داشته باشیم.لذا دراین دوره ابتدا تعریفی ازهوش مصنوعی ارائه می‌دهیم و در ادامه کاربرد‌های مهم  این حوزه مثل پردازش متن، کاربر روی صدا، تصویر و.... را بیان خواهیم‌کرد و مهم‌ترین و تازه‌ترین فناوی‌ها را در این حوزه بررسی خواهیم کرد. مهمترین سرفصل‌های این دوره عبارت است از:
  • تعریف هوش‌مصنوعی و مقدمه
  • ساختار کلی سامانه های یادگیری‌ماشین
  • اهمیت هوش‌مصنوعی و سرمایه گذاری درآن
  • کاربرد هوش‌مصنوعی در پردازش متن و سامانه های chat GPT, Bard
  • کاربرد هوش‌مصنوعی در برنامه نویسی و سامانه Genie
  • کاربرد هوش‌مصنوعی در پردازش صدا
  • کاربرد هوش‌مصنوعی در پردازش تصویر و سامانه هایی مانند DALL-E , Midlournery و...
  • کاربرد هوش مصنوعی در پردازش ویدئو و Deep Fake
  • آینده ی هوش‌مصنوعی
 

این دوره برای چه کسانی است؟

1- افرادعلاقه مند به AI و تکنولوژی که هیچ آشنایی با این حوزه ندارند می توانند استفاده کافی و لازم را از این دوره داشته باشند؛ فارغ از اینکه در چه رشته ای تحصیل می‌کنند. از جمله رشته‌های علوم انسانی، علوم پایه و رشته های فنی2- افرادی که اشنایی کمی با حوزه هوش مصنوعی دارند و قصد پیشرفت دراین فناوری را دارند زیرا این دوره به صورت کاملا جامع و به روز تدوین شده  و ابعاد جدیدی درآن بیان می شود.3- افرادی که به صورت تخصصی در زمینه ی خاص مشغول کار هستند و قصد پیشرفت و به روز شدن درحوزه‌ی کاری خود را دارند.4- افرادی که در رشته کامپیوتر تحصیل می کنند و قصد ادامه تحصیل در حوزه هوش مصنوعی یا کار در این حوزه را دارند .

چرا این دوره را توصیه می‌کنیم؟

این آموزش اولین دوره آشنایی کاربردی با هوش مصنوعی است که توسط دکتر روح الله دیانت با 25 سال سابقه فعالیت در حوزه هوش مصنوعی، تولید شده و در دسترس همگان قرار گرفته است.از دیگر ویژگی های این دوره تازگی و به روز بودن آن مطابق با آخرین فناوری های ارائه شده ی روز است و آشنایی نسبتا جامعی را به مخاطب می‌دهد.خبر خوب اینکه این دوره با هدف آشنایی کاربردی با هوش مصنوعی ، از ابتدای فروردین 1403 در میان مجموعه مهارت‌های کامپیوتر استارت آباد  قرار گرفته است. 
۱

معرفی دوره، مخاطبین و رزومه مدرس دوره

0:0

۲

فهرست مطالب

0:0

۳

تعریف و ساختار هوش مصنوعی

0:0

۴

اهمیت و جایگاه هوش مصنوعی

0:0

۵

مقدمه

0:0

۶

آشنایی با سامانه ChatGPT قسمت ۱

0:0

۷

آشنایی با سامانه ChatGPT قسمت ۲

0:0

۸

آشنایی با سامانه ChatGPT-Plus

0:0

۹

سامانه های مبتنی بر ChatGPT و ChatGPT-Plus

0:0

۱۰

سامانه Claude قسمت ۱

0:0

۱۱

سامانه Claude قسمت ۲

0:0

۱۲

سامانه Bard (Gemini)

0:0

۱۳

آشنایی با نمونه هایی از پیشرفت های هوش مصنوعی در حوزه پردازش گفتار

0:0

۱۴

مقدمه

0:0

۱۵

آشنایی با سامانه DALL-E

0:0

۱۶

آشنایی با سامانه Stable diffusion

0:0

۱۷

آشنایی با سامانه Midjourney

0:0

۱۸

مقدمه

0:0

۱۹

تبدیل متن به ویدئو (تاریخچه پیدایش و رشد)

0:0

۲۰

بررسی سامانه های تبدیل متن به ویدئوی make-a-video، Phenaki، Lumier و Sora

0:0

۲۱

آشنایی با مفهوم تولید ویدئوی جعلی (DeepFake)

0:0

۲۲

آشنایی با چند روش تولید ویدئوهای جعلی

0:0

۲۳

جمع بندی و آینده پژوهی

0:0

این دوره فاقد جزوه می‌باشد.
این دوره فاقد آزمون می‌باشد.
متاسفانه مدرکی یافت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *