قابلیت Hibernate و کاربرد آن در ویندوز

آیا تا کنون در مورد قابلیت Hibernate چیزی شنیده‌اید؟ اگر می‌خواهید درباره مزیتی ویژه در ویندوز بیشتر بدانید، این مقاله را تا انتها بخوانید. آموزشگاه آنلاین استارت آباد در این مقاله این قابلیت مهم را به صورت کامل آموزش می‌دهد.

حتما برای شما هم پیش آمده است که داخل یک برنامه مشغول کار بوده‌اید و در بین کار باید دستگاه خود را خاموش و رها می‌کردید یا این نگرانی را داشته‌اید که فعالیتی که انجام می‌دادید نیمه کاره رها شود؟

یا اینکه در یک مروگر تعداد زیادی سربرگ باز داشته‌اید اما هنگام خاموش کردن سیستم نمی‌دانستید با آن‌ها چه کار کنید که بسته نشوند؟

و مهمتر از همه برنامه‌های فعالی که با آنها مشغول هستید….

آسوده کامپیوتر خود را رها کنید

یکی از بهترین قابلیت‌های ویندوز، قابلیت Hibernate است.

این قابلیت به شما این امکان را می‌دهد تا سیستم خود را در هر حالی و با هر برنامه‌ای بتوانید خاموش کنید. زمان روشن کردن، امکانی فراهم می‌کند تا مجددا از تمامی برنامه‌هایی که قبلا باز گذاشته‌اید استفاده کنید.

قابلیت Hibernate چگونه فعال می‌شود؟

به صورت عادی این قابلیت روی سیستم‌ها فعال نیست. اما چگونه می‌توانیم آن را فعال کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال باید چند مورد را رعایت کنیم:

1. ورژن ویندوز شما نباید ویندوز Home باشد. این قابلیت معمولا روی ویندوزهای Pro و Enterprise و Ultimate فعال می‌شود.

2. باید قبل از هر کاری کارت گرافیک سیستم خود را کاملا نصب کرده باشید.

3. گاهی اوقات بعضی از گرافیک‌های آنبورد(on board) این قابلیت را ساپورت نمی‌کنند.

چگونه قابلیت Hibernate را فعال کنیم؟

  •  کلیدهای میانبر Ctrl+Q را بزنید.
  • در قسمت جستجوی ویندوز گزینه‌ی Power را تایپ و گزینه Choose a Power Plan را انتخاب کرده یا اینکه در Control Panel گزینه PowerOption را انتخاب کنید.
Hibernate

Hibernate

  • در سمت چپ پنجره باز شده گزینه Choose the what the power buttons do را انتخاب کنید.
قابلیت Hibernate

Hibernate

همانطور که می‌بینید در صفحه‌ی باز شده گزینه‌ی Hibernate غیر فعال است.

با کلیک برای روی لینک بالا Change settings that are currently unavailable می‌توان این گزینه را فعال کرده و با زدن تیک آن، این گزینه را در منوی Shutdown در حالت قابل مشاهده قرار دهید.

قابلیت Hibernate

قابلیت Hibernate

سخن آخر قابلیت Hibernate

این قابلیت، تنها یکی از قابلیت‌های فوق‌العاده‌ی ویندوز است که توانستید آن را بیاموزید و از آن بهره برید. برای آموزش‌های بیشتر و بهتر می‌توانید به کتاب آموزش کاربری سیستم عامل (سیستم عامل ویندزو 10) نوشته‌ی مهندس محمد جواد مهرآبادی مراجعه کنید و از آن بهره برید.