زبان‌های برنامه‌نویسی و مقایسه همه جانبه آنها

در این مقاله ابتدا برخی از مشاغل که زبان‌های برنامه‌نویسی بدنه آن‌ها را تشکیل می‌دهد معرفی کرده‌ایم. سپس به معرفی تعدادی از زبان‌های برنامه‌نویسی پرداخته‌ایم.

کاربرد زبان‌های برنامه‌نویسی چیست؟

  • توسعه‌دهنده وب: وظیفه طراحی ساختار و پایگاه داده یک وب سایت را بر عهده دارد.
  • طراح وب: ویژگی‌های بصری و تعاملی وب سایت‌ها را برنامه‌ریزی می‌کند.
  • توسعه‌دهنده بازی‌های ویدئویی: این نوع توسعه‌دهنده نرم افزار در طراحی و ایجاد بازی‌های ویدئویی با استفاده از کدنویسی برای گرافیک و تعامل تخصص دارد.
  • مهندس سیستم‌های کامپیوتری: فردی در این شغل نرم افزاری را برای رایانه‌های شخصی تولید و آزمایش می‌کند.
  • مهندس تضمین کیفیت نرم‌افزار: این متخصص تضمین کیفیت، بر فرآیند توسعه عملکرد و طراحی نرم‌افزار نظارت می‌کند.
  • توسعه‌دهنده برنامه: این نوع برنامه‌نویس برنامه‌هایی را برای رایانه یا دستگاه‌های تلفن همراه طراحی و ایجاد می‌کند.

زبان برنامه‌نویسی چیست؟

از زبان برنامه‌نویسی به عنوان نمادی برای اتصال دستورالعمل‌ها به ماشین یا کامپیوتر یاد می‌کنند. این زبان‌ها عمدتاً برای کنترل عملکرد ماشین یا بیان الگوریتم ها استفاده می‌شوند. در حال حاضر هزاران زبان برنامه‌نویسی پیاده‌سازی شده‌اند.

زبان‌های برنامه‌نویسی کامپیوتری بی‌شماری با کاربردهای متفاوت وجود دارد؛ که برخی از آن‌ها با توجه به کاربردهایشان بیشتر از سایرین مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی با توجه به قابلیت هایشان در دسته‌بندی‌های متفاوتی قرار می‌گیرند.

دسته‌بندی زبان‌های برنامه‌نویسی:

زبان‌های برنامه‌نویسی شامل رویه‌ای، کاربردی، شی‌گرا، اسکریپت، منطقی، زبان‌های فرانت‌اند در مقابل زبان‌های بک‌اند، زبان‌های سطح بالا در مقابل زبان‌های سطح پایین، زبان‌های ترجمه شده در مقابل زبان‌های کامپایل شده، ماشینی، اسمبلی، منطقی، شئ‌گرا، تجاری محور، آموزش محور، حالت تعاملی و…

ما قصد داریم نام برخی از این زبان‌ها را گرد هم آوریم و لیست زبان‌های برنامه‌نویسی را جهت آشنایی هرچه بهتر شما در اختیارتان قرار دهیم.

فهرست زبان‌های برنامه‌نویسی:

در ادامه مقاله به معرفی زبان‌های برنامه‌نویسی کاربردی و مهم خواهیم پرداخت:

Python

پایتون یک زبان برنامه‌نویسی تفسیر شده و شئ‌گرا است. ساختارهای داده سطح بالای این زبان، همراه با تایپ پویا و اتصال پویا، آن را برای توسعه سریع برنامه کاربردی است. همچنین برای استفاده به عنوان یک زبان اسکریپت یا چسب برای اتصال اجزای موجود به یکدیگر بسیار جذاب کرده است.

سینتکس ساده و یادگیری آسان پایتون بر خوانایی تاکید دارد. بنابراین هزینه نگهداری برنامه را کاهش می‌دهد. پایتون از ماژول‌ها و بسته‌ها پشتیبانی می‌کند که ماژولار بودن برنامه و استفاده مجدد از کد را تشویق می کند. مفسر پایتون و کتابخانه استاندارد گسترده بدون هزینه برای همه پلتفرم‌های اصلی در دسترس هستند و توزیع آزادانه دارند.

Bash

یک پوسته و زبان دستوری یونیکس است. اولین بار در سال 1989 منتشر شد. بش از اولین برنامه‌هایی است که لینوس توروالدز در کنار GCC  به سیستم عامل لینوکس منتقل کرده است. به عنوان پوسته ورود به سیستم پیش فرض برای اکثر توزیع‌های لینوکس استفاده شده است.

زبان‌های برنامه‌نویسی

زبان‌ برنامه‌نویسی بش

 R

R یک محیط نرم‌افزار رایگان برای محاسبات آماری و گرافیک است. این برنامه بر روی طیف گسترده‌ای از پلتفرم‌های یونیکس، ویندوز و MacOS کامپایل و اجرا می‌شود.

Lisp

با محبوب شدن انتزاعات جدید مثل برنامه‌نویسی شی‌گرا، پیاده‌سازی در لیسپ آسان شده است. بخش متمایز زبان لیسپ آن است که برای تکامل طراحی شده است.

Perl

پرل یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و این زبان هم منظوره، تفسیر شده و پویا است.

Prolog

پرولوگ یک زبان برنامه‌نویسی منطقی است در رابطه با با هوش مصنوعی و زبان‌شناسی محاسباتی است.

HTML

زبان برنامه‌نویسی HTML مخفف “Hyper Text Markup Language” است و برای کدنویسی صفحات وب استفاده می‌شود.

PHP

PHP مخفف بازگشتی (PHP: Hypertext Preprocessor) است. پی اچ پی یک زبان اسکریپت‌نویسی همه منظوره منبع باز پرکاربرد است که مخصوصاً برای توسعه وب مناسب است و می‌تواند در HTML جاسازی شود.

آنچه PHP را از چیزی مانند جاوااسکریپت سمت کلاینت متمایز می‌کند این است که کد بر روی سرور اجرا می‌شود و HTML ایجاد می‌کند که سپس برای مشتری ارسال می‌شود. مشتری نتایج اجرای آن اسکریپت را دریافت می‌کند، اما نمی‌داند کد اصلی چیست.

حتی می‌توانید وب سرور خود را طوری پیکربندی کنید که تمام فایل‌های HTML خود را با PHP پردازش کند، و سپس واقعاً هیچ راهی وجود ندارد که کاربران بتوانند آنچه را که در آستین دارید بگویند.

بهترین بخش در مورد استفاده از PHP این است که برای یک تازه وارد بسیار ساده است، اما بسیاری از ویژگی‌های پیشرفته را برای یک برنامه‌نویس حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

می‌توانید در مدت زمان کوتاهی وارد شوید و در عرض چند ساعت شروع به نوشتن اسکریپت‌های ساده کنید. اگر چه توسعه PHP بر روی اسکریپت سمت سرور متمرکز است، شما می‌توانید کارهای بیشتری با آن انجام دهید.

basic

بیسیک خانواده‌ای از زبان‌های برنامه‌نویسی همه منظوره و سطح بالا است که برای سهولت استفاده طراحی شده‌اند.

Dart

دارت یک زبان برنامه‌نویسی شی‌گرا، مبتنی بر کلاس و جمع‌آوری زباله به سبک زبان برنامه‌نویسی C  است. این زبان برای توسعه برنامه‌های وب و موبایل طراحی شده است. زبان برنامه‌نویسی دارت توسط گوگل توسعه یافته است. همچنین می‌تواند برای ساخت برنامه‌های سرور و دسکتاپ استفاده شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی

زبان‌ برنامه‌نویسی دارت

Groovy

زبان برنامه‌نویسی گرووی، یک زبان قدرتمند و پویا، با قابلیت تایپ ایستا و کامپایل استاتیک، برای پلتفرم جاوا است. این زبان با هدف بهبود بهره‌وری توسعه‌دهندگان طراحی شده است. وجود یک دستور مختصر، آشنا و آسان برای یادگیری را می‌توان یکی از جنبه‌های مثبت این زبان دانست. به راحتی با هر برنامه جاوا ترکیب می‌شود. همچنین ویژگی‌های قدرتمندی از جمله قابلیت‌های اسکریپت‌نویسی دارد.

نوشتن زبان خاص دامنه، زمان اجرا و متد برنامه‌نویسی در زمان کامپایل را دارد. روی برنامه‌نویسی کاربردی در برنامه تمرکز دارد.

Julia

جولیا یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا و پویاست، که برای تحلیل عددی و علوم محاسباتی استفاده می‌شود.

Delphi

زبان برنامه‌نویسی دلفی، یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره است. از گویش دلفی زبان برنامه‌نویسی Object Pascal در ان استفاده شده است. همچنین یک محیط توسعه یک پارچه (IDE) را برای توسعه سریع برنامه‌های کاربردی دسکتاپ، موبایل، وب و نرم افزارهای کنسول فراهم کرده است.

Golang یا go

یک زبان برنامه‌نویسی متن باز که توسط گوگل پشتیبانی می‌شود یادگیری آسان و برای تیم‌ها عالی است.

Haskell

هسکل بعنوان یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره و ایستا تایپ شده شناخته می‌شود و کاملاً کاربردی است.

SAS

زبان SAS یک زبان برنامه‌نویسی کامپیوتری است که برای تجزیه و تحلیل آماری استفاده می‌شود. این زبان می‌تواند داده‌ها را از صفحات گسترده و پایگاه‌های داده رایج بخواند. همچنین نتایج تجزیه و تحلیل‌های آماری را در جداول، نمودارها و به عنوان اسناد RTF، HTML و PDF خروجی دهد.

SQL

Structured Query Language یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی است که به اختصار SQL نامیده می‌شود. یک زبان دامنه خاص است که در برنامه‌نویسی استفاده می‌شود. این زبان کاربردهای زیادی دارد. بعنوان مثال می‌توان دو مورد را به اختصار بیان کرد:

  • برای مدیریت داده‌های نگهداری شده در یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه‌ای
  • برای پردازش جریانی در یک سیستم مدیریت جریان داده رابطه‌ای

Visual Basic

ویژوال بیسیک، ویژوال بیسیک دات نت هم نامیده می‌شود. یک زبان برنامه‌نویسی چند پارادایم و شی‌گرا است.

بر روی دات نت، مونو و دات نت فریم ورک پیاده‌سازی شده است. مایکروسافت VB.NET را در سال 2002 به عنوان جانشین زبان اصلی ویژوال بیسیک راه‌اندازی کرد که آخرین نسخه آن ویژوال بیسیک 6.0 بود.

Scheme

اسکیم در آزمایشگاه هوش مصنوعی MIT ایجاد شده و لهجه‌ای از خانواده زبان‌های برنامه‌نویسی Lisp است.

Pascal

از پاسکال بعنوان یک زبان برنامه‌نویسی کوچک و کارآمد یاد می‌شود. این زبان را با استفاده از برنامه‌نویسی ساخت یافته و ساختار داده طراحی کرده اند. به افتخار ریاضیدان، فیلسوف و فیزیکدان فرانسوی، بلز پاسکال، به این نام شناخته می‌شود.

Scala

اسکالا برنامه‌نویسی شی‌گرا و کاربردی را در یک زبان مختصر و سطح بالا ترکیب می‌کند. زمان‌های اجرا JVM و جاوااسکریپت به شما این امکان را می‌دهد سیستم‌هایی با کارایی بالا با دسترسی آسان به اکوسیستم‌های عظیم کتابخانه‌ها بسازید.

React

ری‌اکت یک کتابخانه جاوا اسکریپت front-end رایگان و منبع‌باز برای ساخت رابط‌های کاربری برای UI است.

Clojure

کلوژر یک زبان برنامه‌نویسی پویاست که در رده زبان‌های همه‌منظوره و کامپایل شده قرار می‌گیرد. این زبان قابلیت دسترسی و توسعه تعاملی دارد. همچنین یک زبان را با زیرساخت کارآمد و قوی برای برنامه‌نویسی چند رشته‌ای ترکیب می‌کند.

کلوژر دسترسی آسان به چارچوب‌های جاوا را با نکات نوع اختیاری و استنتاج نوع فراهم می‌کند. کلوژر گویش لیسپ است. فلسفه کد به عنوان داده و یک سیستم کلان قدرتمند را با لیسپ به اشتراک می‌گذارد.

Java

زبان برنامه‌نویسی جاوا یک زبان برنامه‌نویسی سطح بالا، مبتنی بر کلاس و شی‌گرا است. طراحی این زبان به گونه‌ای است که وابستگی‌های پیاده‌سازی کمتری داشته باشد.

C

زبان برنامه‌نویسی C کامپیوتری همه منظوره است. در دهه 1970 ایجاد شد و همچنان بسیار مورد استفاده و تاثیرگذار است. با طراحی، ویژگی‌های C به وضوح قابلیت‌های CPU های مورد نظر را منعکس می‌کنند.

C++

زبان برنامه‌نویسی سی‌ پلاس‌ پلاس، یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره سطح بالاست که این زبان به عنوان زبان برنامه‌نویسی C یا “C with Classes” توسعه پیدا کرده است.

#C

سی شارپ یک زبان برنامه‌نویسی چند پارادایم همه منظوره و سطح بالا و قابلیت آن تایپ ایستا است. این زبان تایپ قوی، دامنه واژگانی، امری، اعلامی، عملکردی دارد و شی‌گرا و جزء‌گرا است.

MATLAB

متلب یک زبان برنامه‌نویسی چند پارادایم اختصاصی و محیط محاسبات عددی است. این زبان امکان دستکاری در ماتریس‌ها را دارد. این زبان می‌تواند توابع را ترسیم کند. همچنین پیاده‌سازی الگوریتم‌ها را انجام می‌دهد. ایجاد رابط‌های کاربری خوبی دارد. ایجاد رابط با زبان‌های دیگر هم از ویژگی‌های آن است.

Fortran

فرترن یک زبان برنامه‌نویسی بومی موازی با نحو آرایه مانند بصری برای برقراری ارتباط بین CPU ها است. کاربرد آن در محاسبات و مهندسی است. می‌توانید تقریباً همان کدها را روی یک CPU، یک سیستم چند هسته‌ای با حافظه مشترک یا یک HPC با حافظه توزیع‌شده یا سیستم مبتنی بر ابر اجرا کنید.

Rust

زبان برنامه‌نویسی راست چند پارادایم و همه منظوره است که بر عملکرد، ایمنی نوع و همزمانی تأکید دارد. زنگ ایمنی حافظه را تقویت می‌کند (همه ارجاع‌ها به حافظه معتبر اشاره می‌کنند) و نیازی به استفاده از جمع‌آوری زباله یا شمارش مرجع موجود در سایر زبان‌های ایمن برای حافظه ندارد.

JavaScript 

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه‌نویسی است که در کنار HTML و CSS یکی از فناوری‌های اصلی شبکه جهانی وب است. از سال 2022، 98٪ از وب سایت‌ها از جاوا اسکریپت در سمت مشتری برای صفحه وب استفاده می‌کنند.

Ruby

زبان برنامه‌نویسی روبی، متن‌باز و پویا است. این زبان تمرکز بر سادگی و بهره‌وری دارد. همچنین نوشتن در این زبان آسان است.

زبان‌های برنامه‌نویسی

زبان برنامه نویسی روبی

در آخر با شناخت هرچه بهتر کارایی، رابط کاربری و تجربه کاربری بهتر هر زبان، سهولت یادگیری و به کارگیری دسترسی و پشتیبانی مناسب و مهمتر آن که قابلیت به‌روزرسانی مناسب، یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنیم و به کار می‌گیریم.