کلیدهای میانبر کاربردی ویندوز برای صرفه جویی در وقت

آیا تا کنون برای شما این مورد پیش آمده است که در حالی که با کامپیوتر کار می‌کنید، موس شما از کار بیفتد؟ دوست دارید در انجام فرآیندها و دستورهای ویندوز، برنامه‌ها و کامپیوتر سرعت عمل بیشتری داشته باشید؟
ما در آموزشگاه آنلاین استارت آباد، با ارائه آموزش ویندوز و مهارت‌های هفتگانه ICDL، شما را با کلیدهای میانبر ویندوز آشنا می‌کنیم که در وقت شما صرفه‌جویی می‌کند. و نشان می‌دهیم که مایکروسافت برای چنین مواقعی، چه راهکارهایی را پیش رو قرار داده است.

مایکروسافت و ویندوز، با ایجاد کلیدهای میانبر دنیای جذاب و تازه‌ای را برای کاربران خود ترسیم کرده‌اند که نه تنها بتوانند مشکلات خود را به سادگی حل کنند بلکه از فضای کاربری ویندوز بهترین استفاده و لذت را ببرند.

از لحاظ کاربرد و برای سهولت در یادگیری، کلیدهای میانبر را به این صورت بیان می‌کنیم:

کلیدهای میانبر

1- کلید میانبر Ctrl+Alt+Delete:

یکی از راهگشاترین و کاربردی‌ترین کلیدهایی هستند که می‌توانیم برای شما بیان کنیم. بهترین زمانی که می‌توانید از آن استفاده کنید زمانی است که دستگاه به صورت کامل هنگ کرده است و با دو بار زدن این کلیدها پشت سرهم، دستگاه Restart می‌کند.

علاوه بر موردی که در بالا ذکر شد، برای موارد دیگری نیز می‌توانیم از این کلیدها استفاده کنیم.

1- Change Password یا تغییر کلمه عبور ویندوز

2- Log Out یا خروج از ویندوز، یوزر یا سیستم

3- Switch User یا سوئیچ و جابجایی بین یوزرها

4- Lock یا قفل کردن و بستن ویندوز

5- باز کردن پنجره Task Manager

کلیدهای میانبر

2- کلید میانبر Tab:

یکی دیگر از کاربردی‌ترین کلیدهای میانبر، میانبر Tab است. به وسیله این کلید شما می‌توانید در صفحه ویندوز از آیکونی به آیکون دیگر پرش کنید و یا در پنجره‌ها نه تنها می‌توانید پرش از آیکون‌ها را انجام دهید بلکه پرش از منویی به منوی دیگر نیز، امکان‌پذیر است.

کلیدهای میانبر

3- کلید میانبر  Alt+Shift:

از دیگر کلیدهای میانبری که برای ما ایرانی‌ها، علی‌الخصوص تایپیست‌ها خیلی کاربرد دارد، این کلیدهاست. چرا که به وسیله آن‌ها می‌توانید زبان خود را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید. توجه داشته باشید این دو کلید در دو طرف کیبورد وجود دارد. و برای هر بار تغییر، بسته به ذائقه و عادت شما از هر کدام دوست داشته باشید می‌توانید استفاده کنید.

ولی آنچه در میان تایپیست‌ها مرسوم است، این است که برای تغییر به فارسی از کلیدهای راست و برای تغییر به انگلیسی از کلید‌های چپ استفاده می‌کنند.

4- کلید میانبر Alt+Tab:

از این کلید برای پرش از پنجره‌ای به پنجره‌ی دیگر و یا از برنامه‌ای که در حال اجراست به برنامه‌ای دیگر صورت می‌گیرد.

دقت داشته باشید برای جابجایی بین پنجره‌ها، با نگه‌داشتن کلید Alt و زدن هر بار کلید Tab مکان‌نما تغییر مکان پیدا می‌کند و از پنجره‌ای به پنجره دیگر جابجا می‌شود.

کلیدهای میانبر

در این قسمت ما به تعدادی از کلیدهای میانبر می‌پردازیم که از ترکیب کلید Win یا پنجره ویندوز با سایر کلیدها، فرمان‌هایی خاصی انجام می‌شود. بنابراین منظور از کلید پنجره ویندوز، کلید مقابل است.

کلیدهای میابنر

5- کلید میانبر پنجره ویندوز + Q:

با توجه به اینکه در حال حاضر، سیستم عامل اکثر افرادی که با کامپیوتر کار می‌کنند، ویندوز 10 یا 11 است، این کلید میانبر کاربرد بسیاری دارد.

اگرچه ویندوز 10 و 11 ظاهری بسیار زیبا دارد اما جستجو و یافتن اکثر عملگرها، برنامه‌ها و دستورات آن، خود چالش بزرگی است. این کلیدهای میانبر به شما کمک می‌کند تا نه تنها در ویندوز خود، بلکه در اینترنت هرآنچه را که می‌خواهید جستجو کرده و بیابید.

کلیدهای میانبر

6- کلید میانبر پنجره ویندوز +D:

از میانبر برای کمینه کردن کلیه پنجره‌ها یا برنامه‌ها و یا باز کردن مجدد آن‌ها استفاده می‌شود.

7- کلید پنجره ویندوز + E:

از این میانبر که بسیار پرکاربرد است برای باز کردن پنجره File Explorer و یا MyCompuetr به صورت پنجره درختی استفاده می‌شود.

8- کلید پنجره ویندوز + Tab:

این میانبر تمامی پنجره‌های باز در دسکتاپ را در یک نما نشان می‌دهد و شما می‌توانید با کلید روی هر کدام که خواستید آن را انتخاب کنید.

9- کلید میانبر  Alt+F4:

وظیفه این میانبر بستن پنجره‌های باز است. حتی با این میانبر می‌توان ویندوز را بست و در صورتی که برنامه یا پنجره‌ای باز نباشد با دو بار زدن آن پنجره Shot Down ظاهر می‌شود.

کلیدهای میانبر

10- کلید پنجره ویندوز + L:

با این میانبر، شما از ویندوز یا یوزر خود خارج می‌شوید (Log Out) و یا اینکه ویندوز شما قفل یا Lock می‌شود و در صورتی که برای یوزر خود پسورد تعیین کرده باشید برای ورود مجدد حتما باید پسورد بزنید.

کلیدهای میانبر

11- کلیدهای ترکیبی با کلید Ctrl، پرکاربردتن کلیدهای میانبر در ویندوز و سایر برنامه‌ها

چون در این کلیدهای میانبر، به صورت یکسان از کلید Ctrl استفاده می‌شود ما تمامی آن‌ها را در یک قسمت بیان می‌کنیم لذا شش میانبری که همیشه در کنار یکدیگر استفاده می‌شود و در حقیقت مکمل همدیگر هستند به شرح زیر هستند:

  • Ctrl+O: این کلید میانبر فایل‌هایی که تصمیم به تغییر دارید و یا قبلا تغییر داده‌اید را باز می‌کند.
  • Ctrl+A: از این میانبر برای انتخاب تمامی محتویات داخل یک پوشه یا صفحه انتخاب می‌شود.
  • Ctrl+C: از این میانبر برای کپی گرفتن از فایل یا آیکون استفاده می‌شود.
  • Ctrl+X: از این میانبر به منظور جابجایی فایل یا آیکون از پوشه‌ای به پوشه یا درایو دیگر استفاده می‌شود. با زدن این میانبر، آیکون مورد نظر کمی کمرنگ می‌شود و نشان می‌دهد که برای جابجایی، به حافظه سپرده شده است.
  • Ctrl+V: از این میانبر زمانی استفاده می‌شود که شما فایل یا آیکونی به وسیله یکی از میانبرهای Ctrl+C (کپی کردن) یا Ctrl+X (پیست کردن) در حافظه سپرده باشید و بخواهید آن را در محل مورد نظر خود قرار دهید.
  • Ctrl+S: با این میانبر شما فایل جدید را که ایجاد کرده‌اید و یا در حال تغییر آن هستید ذخیره می‌کنید.
  • Ctrl+P: از این کلیدهای میانبر برای چاپ فایل مورد نظر خود می‌توانید استفاده کنید.

12- Print Screen:

شاید بارها پیش آمده باشد که شما بخواهید از عکس یا کاری که در صفحه دسکتاپ شما وجود دارد، عکس بگیرید و آن را نگه دارید. با این کلید شما می‌توانید از صفحه دسکتاپ خود و هر آنچه داخل آن در حال نمایش است عکس گرفته و پس از باز کردن برنامه Paint آن را در این برنامه Paste کرده و ذخیره کنید.

سخن آخر

بحث در مورد کلیدهای میانبر ویندوز، بسیار گسترده‌تر از این مقاله است. در حقیقت تعداد کلیدهای میانبر ویندوز بیش از آنچه در این مقاله ذکر شد، است. ما در این مقاله سعی کردیم شما را با پرکاربردترین کلیدهای میانبر ویندوز آشنا کنیم. در حقیقت با آموزش ویندوز و تمرین و کاربرد هر چه بیشتر این میانبرها در کارهای روزمره خود با ویندوز، می‌توانید به صورت کامل به آنها مسلط شوید.